Познато кога навивачите ќе се вратат на стадионите во Англија

И новата сезона во Премиер лигата ќе започне пред празни трибини.

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, најави дека навивачите на есен ќе може да се вратат на стадионите во Англија. Според Џонсон, во август ќе бидат извршени неколку проби со навивачи на трибините кои мора да ги почитуваат протоколите и доколку успешно се завршат тестовите, тогаш навивачите ќе моат да се вратат на стадионите од октомври годинава.

– Ќе извршиме проби со поголеми собири како што се спортски настани со идеја на есен да дозволиме отворање на стадионите. Нашата намера е во октомври да ја вратиме публиката на стадионите. Но, овие промени мора да се одработат на најбезбеден начин, а тој ќе биде регулиран кога ќе се извршат пробите – изјави Џонсон.

Прочитајте и...  Почина една од најголемите легенди на Динамо Загреб, Славен Замбата

Пробите ќе бидат извршени на пријателските натпревари во крикет на 26. и 27. јули, потоа на светското првенство во снукер кое се одржува во Шефилд (31 јули) и на први август за време на трките со коњи во Гудвуд.

Поврзани вести

Гигс: На првата средба со тренерот добив тупаница во стомак

Слободен печат

Изненадување, Реал Мадрид сака да го „ограби“ европскиот шампион

Слободен печат

Барди: Јас сум Албанец, но со гордост играм за Македонија

Слободен печат

Фановите тераат сеир со Мората по поништените три гола (ФОТО)

Слободен печат

Урнебесен одговор на италијански лекар на коментарот на Роналдо за коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Почина една од најголемите легенди на Динамо Загреб, Славен Замбата

Слободен печат

Остави Коментар