Познатиот комичар жестоко го искритикува Зукерберг!

Познатиот актер и комичар Саша Барон Коен, жестоко го искритикува извршниот директор на Фејсбук, Марк Зукерберг, велејќи дека тој би му дозволил дури и на Хитлер да објасува реклами кои таргетираат Евреи ако постоел Фејсбук во тоа време.

Британецот ги критикувал и челниците на другите технолошки гиганти како Гугл и Твитер бидејќи се однесуваат како “најголемата пропагандна машинерија во историјата” за групите кои шират омраза, истовремено дозволувајќи им на лажните вести да го преземат приматот од вистинските вести, пренесува “Daily Mail”. 

Коен изјавил дека го олеснуваат ширењето на омраза и насилство и довеле до “голем бран на злосторства од омраза и пораст на смртоносните напади врз верските и етнички малцинства”.

Прочитајте и...  Солен пилинг за лице и тело кој ќе ви подари младешка и негувана кожа - Направете го сами!

Лигата против клевета (ADL) е една од најстарите и највлијателни американски групи на активисти за борба против омразата.

Коен посебно го критикувал Закерберг и пет други технолошки раководители кои колективно ги нарекол “Сицилиумската шесторка” – група која ја сочинува извршниот директор на Гугл, Сундар Пичаи и соосновачите на компанијата Лари Пејџ и Сергеј Брин, извршната директорка на Јутјуб – Сузан Војчицки и шефот на Твитер – Џек Дорси.

“Сицилиумска шесторка – сите милијардери, сите Американци – повеќе се грижат да ја зголемат цената на акциите отколку да шират демократија. Ова е идеолошки империјализам – шест неизбрани поединци во Сицилиумската долина ја наметнуваат својата визија кон остатокот од светот, не се одговорни пред ниту една влада и се однесуваат како да се над законот. Како да живееме во Римското царство, а Марк Закерберг е Цезар. Тоа барем би ја објаснило неговата фризура”, изјавил Коен и се пошегувал.

Прочитајте и...  Солен пилинг за лице и тело кој ќе ви подари младешка и негувана кожа - Направете го сами!

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Избришавте важен документ? Не е крај, постои начин да го вратите

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Го прашале Ајнштајн како e да се биде најпаметен човек на светот, a тој одговорил: Нe знам, прашајте го Никола Тесла

Слободен печат

Бизарно, но помага: Властите на Сингапур ангажираа роботи кои ќе патролираат низ парковите потсетувајќи ги граѓаните за социјалното дистанцирање! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Истражување покажало како со „манипулација“ производителите влијаат врз нашата одлука за онлајн пазарење!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Запознајте ја Калпија: Реконструирано лицето на жената која живеела пред 7.500 години

Слободен печат

Уметнички дела со мистериозни пораки: Овие 5 тајни се скриени во познатите слики! (ФОТО)

Слободен печат

Промени поради коронавирусот: Во ресторан во Холандија келнерите заменети со роботи!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Меган Маркл верува дека кралското семејство ковало завера против неа?

Слободен печат

Импланти во мозокот, чипови на черепот: Поврзувањето на луѓето и компјутерите започнува следната година?

Слободен печат