Познати сите учесници во СЕХА, Вардар се наоѓа во групата А

Нов формат на натпреварување имаме од наредната сезона, наместо една, сега се формирани две групи, „А“ и „Б“. Секоја група ќе има по шест тима, бранителот на трофејот Вардар се наоѓа во групата А, а Еурофарм Работник кој дебитира се најде во групата Б.

Има неколку новајлии во СЕХА, како што се најавуваше ќе се натпреварува и кинески клуб, станува збор за Пекинг Спорт Универзити кој ќе ги одмери силите во групната фаза против битолчани.

Претходно се говореше дека поради политика Украина ќе му забрани на Мотор Запорожје да игра во регионалната лига, бидејќи главниот спонзор е руската компанија „Газпром“, а таа земја не сака на своја територија да го рекламира тој руски нафтен гигант.

Прочитајте и...  Фудбалска „треска“: 110 натпревари во 39 дена

И покрај тоа, СЕХА го промовираше Мотор Запорожје како нов учесник и ќе биде во групата А играјќи против Вардарци.

СЕХА Газпром лига (сезона 2019/20)

Група А

Вардар (Македонија)

Нексе (Хрватска)

Татран Прешов (Словачка)

Војводина (Србија)

Грундфос Татабања (Унгарија)

Мотор Запорожје (Украина)

Група Б

ППД Загреб (Хрватска)

Мешков Брест (Белорусија)

Еурофарм Работник (Македонија)

Металопластика Шабац (Србија)

Веспрем (Унгарија)

Пекинг Спорт Универзити (Кина)

Првите натпревари во новата деветта по ред сезона на СЕХА лигата ќе се играат на 3 и 4 септември 2019 година со термини од 17.15, 19.00 и 20.45 часот. Наскоро ќе биде објавен и целиот распоред на натпреварите.

Прочитај повеќе

Двајца италијански пливачи загинаа во авионска несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Велковски и Риека финалисти во Купот на Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Колку најбогатиот клуб во Англија ќе потроши на трансфери ова лето?

Слободен печат

Игуаин има интересна понуда од Премиер лигата!

Слободен печат

Дортмунд може и без Халанд, „хет-трик“ на Санчо (ВИДЕО)

Слободен печат

Мистерија „Саул“: Што ќе се дознае за три дена!? (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФК Ренова: Не нè интересира дали ќе се игра првенството, најважно е здравјето!

Слободен печат

„Финалната битка“ на 20 јули за Скудетото!?

Слободен печат

Меси: Фудбалот никогаш повеќе нема да биде ист!

Слободен печат

Чурлинов со прв гол за Штутгарт, Македонецот чекор поблиску до Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер најблиску до потписот на „новиот Пирло“!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Шест позитивни случаи во фудбалските клубови Ренова и Шкендија

Слободен печат