Познати номинациите за наградите Еми 2020: Серијата „Watchmen“ на врвот на листата

Серијата Watchmen со 26 номинации за телевизиските награди Еми е предводник на листата на номинирани.

Суперхеројската драма во продукција на телевизијата ХБО е номинирана за најдобра серија во ограничено траење, а добила номинации и за актерската екипа, која ги вклучува и Реџина Кинг и Џереми Ајронс.

Комедијата The Marvelous Maisel во продукција на Амазон со 20 номинации е втора меѓу сериите, а следи трилерот Ozark на Нетфликс со 18.

Нетфликс води пред сите мрежи со рекордни 160 номинации за емисии или актери, меѓу кои Stranger Things, Tiger King, Unbelievable и еврејската сага Unorthodox.

Потоа следи ХБО со 107 номинации, меѓу кои и големото изненадување Зендаја, 23-годишната sвезда на тинејџерската драма „Euphoria“.

Прочитајте и...  Ковачевски: Минималното поскапување на струјата ќе ги осигура инвестициите во обновливи извори

Номинирани во категоријата најдобри актерки во драмска серија се Џенифер Анистон (The Morning Show), Оливија Колман (The Crown), Џоди Комер (Killing Eve), Лора Лини (Ozark) и Зендаја (Euphoria).

Во категоријата најдобар актер во драмска серија номинирани се Џејсон Батман (Ozark), Стерлинг Браун (This is Us), Били Портер (Pose), Џереми Стронг и Брајан Кокс (Succession) и Стив Карел (The Morning Show).

Наградите Еми ќе бидат официјално објавени на церемонија на 20 септември, но сè уште не е одлучено дали поради пандемијата на коронавирус настанот ќе биде виртуелен или ќе се одржи со присуство на публика.

Во продолжение можете да ги погледнете сите номинации.

 

Прочитај повеќе

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Германија со предупредување до граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија

Слободен печат