Познати екипите кои ќе го „ловат“ Вардар

Екипата на Вардар како бранител на трофејот ќе биде во една од двете посилни групи А или Б, а вкупно 35 екипи сакаат да го земат скалпот на „црвено-црните“ идната сезона. Европската ракометна федерација ги објави сите екипи кои се пријавиле за учество во Лигата на шампионите за наредната сезона, а покрај Вардар, уште две македонски екипи се надеваат на учество во елитното натпреварување, Еурофарм Работник и Металург.

Вкупно 35 екипи се пријавија за настап во ЛШ за следната сезона, но место ќе има само за 28 од нив. Според системот на натпреварување, во двете посилни групи А и Б ќе има по осум екипи, додека во групите Ц и Д ќе има по шест тима.

Прочитајте и...  Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Според пропозициите на ЕХФ, 21 место во ЛШ е резервирано за шампионите на најсилните лиги, меѓу нив е и Вардар, а 16-те екипи со најдобар коефициент ќе играат во посилните групи А и Б.

Останатите 14 екипи се екипи кои имаат амбиција да играат во ЛШ и покрај тоа што не триумфирале во домашните првенства. Тоа се ракометни гиганти како Кил, Магдебург, Пик Сегед, Монпелје, Нант…

Кои екипи ќе добијат вајлд карта за настап во ЛШ ќе биде познато на 25 јуни, додека ждрепката ќе се одржи на 27 јуни во Виена.

Екипи со директно место во групна фаза:

Mешков Брест
Загреб
Алборг
Барселона
Кокс
ПСЖ
Фленсбург
Веспрем
Селфос
Вардар
Елверум
Келце
Порто
Динамо Букурешт
Чеховски Медведи
Целје
Кадетен Шафхаузен
Татран Прешов
Бешикташ
Мотор Запорожје

Прочитајте и...  Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Екипи кои се пријавија за вајлд-карта:

ГОГ Гудме
Бидасоа
Монпелје
Нант
Шамбери
Кил
Магдебург
ПИК Сегед
Јунес Еш
Еурофарм Работник
Металург
Арендал
Висла Плоцк
Спортинг Лисабон
Кристијанштад

Прочитај повеќе

Барселона го загуби трпението: Последна понуда за Лаутаро

Слободен печат

Попович, Џентри, Карлајл, Дантони… нема да смеат да ги водат екипите во продолжение од сезоната

Слободен печат

Можев да бидам како Меси и Роналдо, ама не сакав

Слободен печат

Конте има супер играчи, но и најлоши резерви во Серија А

Слободен печат

Андонова потпиша нов договор со Леванте

Слободен печат

Милосављев до Периќ: Најдобриот голмански тренер, ментор и животен учител!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Официјално закажани првите мечеви, повторно Премиер лига од 17 јуни!

Слободен печат

Човекот кој го „пензионираше“ Тајсон, сега работи како шумар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Георгиев: Вардар е како Левски и ЦСКА

Слободен печат

Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Слободен печат

Вождовац се шегува со македонските клубови на Твитер (ФОТО)

Слободен печат

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат