Позната вкупната потрошувачка по енергенти за февруари – Слободен печат
ВестиЕкономија

Позната вкупната потрошувачка по енергенти за февруари

Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2019 година вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 731 115 МWh електрична енергија, 26.712 мил. нм3 природен гас, 536 377 тони јаглен и 70 563 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 72.6 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 97.6 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close