Позната причината за пожарот во Нотр Дам

Истражните органи сметаат дека причина за пожарот во париската катедрала Нотр Дам, што избувна во понеделникот, е краток спој, изјави денеска неименуван претставник на француската судска полиција.

Тој нагласи дека поради безбедносни причини истражителите сѐ уште не добиле дозвола за влез во катедралата и за пребарување на урнатините.

Претходно денеска, францускиот министер за култура Франк Ристер соопшти дека експертите стравуваат од можно уривање на три главни елементи на структурата на катедралата и во тек се активности за нивно зајакнување.

Францускиот претседател Емануел Макрон најави петгодишен план за обнова на Нотр Дам, кој некои експерти го оценија како премногу амбициозен, проценувајќи дека процесот за обнова би можел да трае и до 15 години.

Прочитајте и...  Во Србија од утре ново попуштање на рестриктивните мерки

Прочитај повеќе

Рамафоса: Кина ветила 30 милиони тестови месечно за африканските држави

Слободен печат

Смилевски: Во општина Бутел нема драстично зголемен број на заразени, максимално се почитуваат мерките

Слободен печат

Уапсени 11 лица на протест во Лондон заради убиството на афроамериканецот Флојд во Минеаполис

Слободен печат

Грција полека се подготвува за туристичката сезона, намалено ДДВ на одредени производи и услуги

Слободен печат

Судири меѓу приврзаниците и противниците на бразилскиот претседател Болсонаро

Слободен печат

Трета фаза на олеснување на мерките во Косово, процедури за влез од С. Македонија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Њујорк тајмс”: Трамп со сопругата и синот однесени во бункер по закана од протести околу Белата куќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Доколку граѓаните не ги почитуваат мерките за заштита, може да бидат воведени рестриктивни мерки за одредени општини

Слободен печат

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ без договор за избори на 5 јули, ДУИ бара датумот да се донесе со консензус

Слободен печат

Од денес до 30 јуни уписи на првачиња, паузи од 20 минути меѓу термините за разговор со секое дете

Слободен печат

Субвенции за велосипеди и електрични тротинети за скопјани

Слободен печат

Облачно време со локални врнежи од дожд, температура до 24 степени

Слободен печат