23.8 C
Скопје

Познат распоредот на Е. Пелистер и Металург во Лигата на Европа

Во првото коло битолчани го пречекуваат унгарскиот тим Татабања, додека Метлаург гостува во Франција на Тулуз.

Во новофоримираната ракометна Лига на Европа ќе учествуваат две македонски екипи, Еурофарм Пелистер кој обезбеди директен пласман во групната фаза и Металурге кој успешно ги помина квалификациите.

Денеска двете екипи ги дознаа противници, добија незгодни ривали, а стартот на Лигата на Европа е закажан за 20. октомври.

Веднаш беше направен и распоред и битолчани во првото коло ќе играат на домашен терен со Татабања , додека Металург го очекува гостување во Франција против Тулуз.

Металург уште на првиот домашен натревар ќе има вистински тест бидејќи ќе игра против Висла Плоцк која беше редовен учесник во Лигата на шампионите. Металурзите веќе во третото коло ќе играат со главниот фаворит Адемар Леон во Шпанија, додека Е. Пелистер во четвртото коло му гостува на Рајн Некар Левен.

Првите четири екипи од секоја група ќе обезбедат пласман во четвртфиналето каде ќе се игра по принципот А1 – Б4, Ц1 – Д4…

Рапоред на натпревари:
1. Коло: Тулуз – Металург, Е.Пелистер – Татабања
2. Коло: Металург – Висла, ГОГ – Е. Пелистер
3. Коло: Адемар Леон – Металург, Е. Пелистер – Кадетен
4. Коло: Металург – Фиверс, Рајн-Некар – Е. Пелистер
5. Коло: Металург – Чеховски М., Тримо – Е. Пелистер
6. Коло: Металург – Тулуз, Татабања – Е. Пелистер
7. Коло: Висла – Металург, Е. Пелистер – ГОГ
8. К: Металург – Адемар Леон, Кадетен – Е. Пелистер
9. Коло: Фиверс – Металург, Е. Пелистер – Рајн-Некар
10. Коло: Чеховски М. – Металург, Е. Пелистер – Тримо

Поврзани вести

Англичаните не калкулираат, ако треба и низ „пекол“ до трофејот!

Слободен печат

ВИДЕО: Хрватите го освоија Глазгов за осминафинале на Европското првенство!

Слободен печат

Готово: Меси ќе добие нов договор, но и помали плати во Барселона!

Слободен печат

Јакимовски: Скандал и срам – спортскиот херој на Македонија нема да учествува на ЛОИ Токио!

Слободен печат

ФОТО: Од детето на ФК Беласица – до најдобриот македонски фудбалер во историјата!

Слободен печат

Бомбастична вест од Турција: Газдата на Фенербахче сака да го преземе ФК Вардар?!

Слободен печат

Остави Коментар