23 C
Скопје

Позитивни на коронавирус во РК Металург, одложени мечевите со рускиот Чеховски!

Тимот од Автокоманда повторно ќе биде во карантин од две недели поради позитивни случаи на ковид-19.

Ракометниот клуб на Металург нема да ги одигра дуелите против Чеховски Медведи на 8 и 11 декември во Русија во рамките од Лига Европа, односно истите ќе бидат одложени.

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во наредниот период ќе треба да ги информира двата клуба кои ќе бидат новите датуми за одигрување на двете средби.

Најновите тестирања покажаа дека има два позитивни случаи на коронавирус во редовите РК Металург. Поради тоа на клубот му е наложено да оди во изолација до 16 декември, бидејќи е можно и други ракометари да развијат симптоми.

Воедно се очекува и одложување на претстојните дуели на „сино-белите“ закажани сезонава во македонската Супер лига.

Поврзани вести

Ова долго се чекаше, конечно ќе се игра првиот фудбалски меч пред полн стадион

Слободен печат

ВИДЕО: Супер гол на Андонова против Еспањол и го прослави во стилот на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Пандев стартер на „Луиџи Ферарис“, Сасуоло е пред Рома!

Слободен печат

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Остави Коментар