Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Фудбалскиот клуб на Работнички не отпатува на подготовки во Охрид откако се појави фудбалер со позитивен тест на коронавирус.

Иако фудбалерот нема симптоми на Ковид-19, Работнички како социјално одговорен колектив одлучи во моментот да ги одложи подготовките и да ги следи протоколите при ваква ситуација.

Сите членови на тимот, стручниот штаб и вработените во клубот пред десетина дена имаа негативни тестови, но сега повторно ќе бидат тестирани, а и играчот кој има позитивен тест ќе замине во задолжителна изолација и потоа повторно ќе се тестира, до повторно враќање во екипата со негативен тест.

Во моментот, неизвесни се и закажаните пријателски натпревари кои беа закажани во периодот на летните подготовки. „Романтичарите“ со врвен приоритет ќе ги следат инструкциите од Институтот за јавно здравје.

Прочитајте и...  Се враќа старото правило, премиерлигашите против пет замени

Се надеваме дека многу брзо се ќе биде в ред, му посакуваме добро здравје на фудбалерот кој покажа позитивен тест на Covid-19 и се надеваме дека многу брзо повторно ќе бидеме комплетни и ќе ги продолжиме подготовките за новата сезона во Првата лига – информираат од ФК Работнички.

Прочитај повеќе

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат

Вардар и фудбалскиот „земјотрес“ против ЦСКА Москва, незаборавната дружба во Уранија! (ФОТО+ВИДЕО)

Атанас Костовски