Пожарот во Пинтија на 200 метри од куќите, гаснењето отежнато

Пожарот што избувна денеска околу 11:30 часот во шумата над скопската населба Пинтија е на околу 200 метри од населени куќи.

„Пожар над населбата Пинтија. Гори сува трева и ниска деградирана шума. На лице место се екипи од Бригадата за протипожарна заштита (БППЗ). Поради непристапноста на теренот, и големиот фронт на пожарот, гаснењето е отежнато. Моментално пожарот е на околу 200 метри од последните куќи. Состојбата се следи“, велат од Центарот за управување со кризи.

Од Територијалната против пожарна единица на Град Скопје, пак, соопштија дека во гаснењето на пожарот учествуваат три возила со седум пожарникари.

Прочитајте и...  Во 2019 година безбедносните служби шпионирале 22.210 лица во Франција

Прочитај повеќе

Филипче: Рестрикцијата на движењето дополнително ќе помогне во идентификување на контактите

Слободен печат

Курти не прифаќа примопредавање: Новата косовска Влада е бескорисна

МИА Агенција

Венко Филипче: Го разбираме стравот кај жителите на Лабуништа, тоа се наши сограѓани и соседи, но мора да соработуваат

Жестоки инциденти пред Амбасадата на САД во Атина (ВИДЕО)

МИА Агенција

Уште тројца полицајци обвинети на смртта на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Зекири, со сопругата и ќеркичката се хоспитализирани

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

Прочитај повеќе

57 случаи со Ковид 19 во Скопје по општини: Најмногу од Чаир, Центар и Бутел!

Забрана за посета на гробишта, освен за погреби

Слободен печат

Поради Брегзит, рекорден број Британци добија германско државјанство

Слободен печат

Зибери: Од новозаболените 59 во Скопје, најмногу се од Чаир, Центар и Бутел

Слободен печат

Во 2019 година безбедносните служби шпионирале 22.210 лица во Франција

МИА Агенција

Филипче: Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега (ВИДЕО)

Слободен печат