Пожарот во Нотр Дам целосно изгаснат - Се бара причината- Слободен печат
ВестиПланета

Пожарот во Нотр Дам целосно изгаснат – Се бара причината

Полицајците ги испитуваат тимовите градежни работници што вршеле реновирање на Нотр Дам.

Пожарникарите соопштија дека пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз е целосно изгаснат, а експерти и архитекти се состануваат за да ја проценат штетата и да утврдат дали историскиот споменик е стабилен.

Дополнително ќе се истражува за да се открие причината за пожарот во Нотр Дам. Обвинителот во Париз отвори истрага за „случајно уништување од пожар“.

Полицајците ги испитуваат тимовите градежни работници што вршеле реновирање на Нотр Дам кога избувнал пожарот.

Лорен Нуњез, министер за внатрешни работи, рече дека непосредната опасност е под контрола, но не е познато до кој степен пожарот ја ослабнал структурата на готското здание.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close