Пожарот во Монтана предизвика евакуација и затворање на патишта

Фото: МИА

Пожарот што синоќа избувна во западна Монтана се прошири на 2000 хектари и ги принуди властите да го евакуираат населението и да ги затворат патиштата.

Според локалните медиуми, пожарот избувнал синоќа во близина на градот Елмо во близина на езерото Флетед.

Еден од началниците на локалната противпожарна единица наредил евакуација на околу 30 куќи во близина на Елмо.

Во извештај на Министерството за транспорт на Монтана се вели дека автопатот меѓу Хот Спрингс и Елмо е затворен.

Мрежата Ен-би-си јави дека во моментов гори трева и ниска вегетација, предупредувајќи дека огнената стихија брзо се движи кон блиските шуми.

Во гаснењето на пожарот учествуваат канадери и хеликоптери.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот