Пожарот во Амазонија УНИШТИ ДОМ НА ДРЕВНО ПЛЕМЕ: Нивните зборови се лекција за ЦЕЛИОТ СВЕТ!

Разорниот пожар во Амазонија ги уништи домовите на племето Нура, а сега од нивната животна средина е останата само гола земја.

Огнот се заканува да зафати и делови од заштитени шумски подрачја.

Сега припадниците на ова племе се опкружени со изгорени стебла и пуста почва, а воздухот е исполнет со мирис на изгорено.

Племенскиот старешина, откако се случила несреќата, изјавил дека би ја дал и последната капка крв за оваа шума.

„Секое дрво има живот, дрвјата треба да живеат, секое на свое место. Ние сме уништени, ова е злосторство против нас“, изјавил тој.

Друг припадник на племето тажно одговорил:

„Прашумата умира. Чувствуваме како климата се менува, прашумата му е потребна на светот. На нас и на нашите деца“, додал тој.

Прочитајте и...  Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Прочитај повеќе

ЕУ бара да се избегнуваат различни планови за превенција на коронавирусот

Слободен печат

Нуредини нема информации за причините за намалување на нивото на Преспанското езеро

Слободен печат

Поставени заштитни столпчиња во Стар Аеродром за олеснето одвивање на сообраќајот

Слободен печат

Исповед на луѓе кои го преживеале коронавирусот: Започнува со главоболка и вртоглавица, а потоа се влошува

Слободен печат

Со воени и државни почести погребан поранешниот египетски претседател Мубарак

Слободен печат

Во претшколско образование лани биле вклучени 38.094 деца

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жбогар нема информации кога ќе се објават извешатите за Македонија и Албанија

Слободен печат

Панчевски осуден за мобинг

Вучиќ: Нема заразени со коронавирус во Србија

Мерки за подобра заштита од коронавирусот, како подобро да се заштитиме?

Слободен печат

Тажното мајмунче Лука од битолска зоолошка се врати во Скопје ЗОО

Слободен печат

За пензионерите во Полска ќе биде воведен годишен бонус

Слободен печат