Пожарот на Јабланица под котрола, нема опасност за куќите

Шумски пожар / Фото: МИА

Пожарот што трет ден е активен на планината Јабланица, во близина на селото Вишни, е ставен под котрола, информира командирот на Територијалната против пожарна единица во Струга Фети Мазари.

На терен, како што изјави за МИА, била една екипа со противпожарно возило и тројца пожарникари, како и две екипи на шумското претпријатие „Јабланица”.

– Теренот е непристапен има многу гранки и екипите неможат да стигнат, сега е само под котрола. Далеку е од селото и непостои опасност за зафаќање куќи, појасни Мазари, посочувајќи дека вчера побарале помош од ЦУК за воздушно пристапување и гасење на пожарот.

Меат Куртиши командир на смена во ТППЕ Струга, посочи дека пожарот најверојатно е почнат од полето, зафатил сува трева и борова и дабова шума.

Тоде Малески од Центарот за управување со кризи од Струга истакна дека чекаат најнови информации за состојбата на терен за натамошно делување.

Извор: МИА

Видео на денот