Пожарникари се борат со 150 пожари во Австралија - Слободен печат

Пожарникари се борат со 150 пожари во Австралија

Пожарникари се борат да запрат речиси 150 пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот повторно кон Сиднеј, најголемиот град во Австралија, јавија денеска австралиски медиуми.

Најмалку четири луѓе загинаа во пожари од почетокот на ноември, а повеќе од 680 куќи се уништени. Пожарите продолжуваат  во Нов Јужен Велс, Викторија, Јужна Австралија и Квинсленд.

Kомесарот на пожарната служба на Нов Јужен Велс, Шејн Фицсимонс, додека речиси 150 пожари беснеат низ источниот брег на Австралија, рече дека властите се особено загрижени за осум пожари околу Сиднеј, главниот град на државата, каде живеат околу пет милиони луѓе.

– Тие имаат потенцијал или се очекува да се прошират на исток, што, за жал, влегува во населени места, села, заедници, изолирани рурални области и земјоделски и деловни бизниси низ целиот регион, изјави Фицсимонс пред новинарите во Сиднеј.

Тој додаде дека неколку пожари северозападно од градот се споија, со што се формира голем фронт што се шири со помош на ветар.

Прочитај повеќе

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Остави Коментар

1 × five =

Прочитај повеќе

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат

Хакер открил и објавил листа со повеќе од 500.000 кориснички имиња и лозинки

Слободен печат

Локализиран пожарот во Белград

Слободен печат

Тачи за авиолинијата Приштина-Белград: Тоа е чекор напред за односите меѓу Косово и Србија

Слободен печат

Петровска: Постапката за набавка на обрасците е спроведена, а договорот е склучен согласно Законот за јавни набавки

Слободен Печат