ПОЖАРИ ВО АВСТРАЛИЈА: Запалена површина од 100.000 хектари, 500 пожарникари се борат со огнената стихија

Повеќе од 500 пожарникари учествуваат во напорите за да се локализираат шумските пожари кои уништиле околу триесет куќи во Источна Австралија.

Во австралиската држава Нов Јужен Велс, моментално се активни повеќе од 40 шумски пожари. Температурата во Австрлија денеска е нешто пониска откако силниот ветар и високите температури им ја отежнале борбата на пожарникарите со огнената стихија.

Повеќе од 100.000 хектари земја биле запалени, а меѓу најзагрозените села е Рапвил, во кој живеат околу 250 илјади луѓе, а околу 50 илиади во текот на ноќта биле сместени во училиште.

Заменик комесарот на противпожарните служби за рурални области во Нов Јужен Велес, Роб Роџерс, изјавил дека неколку луѓе биле префрлени поради изгореници од поголем степен и потешкотии со дишењето. Вкупниот број на повредени лица не е познат, а колкава е материјалната штета треба допрва да се утврди.

Прочитајте и...  Скопската Зоолошка градина ги отвори вратите за посетителите (ГАЛЕРИЈА)

Роџерс изјавил дека противпожарната служба сака да утврди кој имот е оштетен или уништен, за да биде сигурен дека населението е на број и да се увери дека областа е безбедна, за мештаните да можат да се вратат во оние куќи кои не се уништени.

Тој додал дека преостанува уште многу работа која треба да се заврши, бидејќи поединечните исклучени каби за напојување со електрична енергија и многу стебла се урнати.

Премиерот на Австралија, Скот Морисон, изјави дека станува збор за опасна ситуација, но за среќа, никој не го загубил животот во пожарите.

Пожарите во Рапвил избија во петокот, на 4. октовмри, а постои сомнение дека се подметнати. Метеоролозите очекуваат дожд во Нов Јужен Велс за во петок, 11 октомври.

Прочитајте и...  Казни до 500 евра во Рим за фрлање на ракавици и маски на улица

Прочитај повеќе

МЗ: Вработената во геронтолошкиот завод во Скопје е негативна на Ковид-19

Слободен печат

Нови цени на горивата: Цената полека се враќа на периодот пред нафтената криза

Слободен печат

Ципрас: Одговорноста за длабоката рецесија „лежи“ кај владата

Слободен печат

Нови 16 заболени од коронавирус, три лица починаа, 14 се излечени

Слободен печат

Коронавирусот е адаптиран да инфицира луѓе: Дали тоа е случајност или е виновен човечки фактор?

Слободен печат

ЕК: За развој на вакцина и лекови собрани 9,5 милијарди евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Експертите предупредуваат: Носењето маски кај деца под две години може да биде опасно

Слободен печат

Бурниот викенд во Милано донесе нова забрана за граѓаните (ФОТО)

Слободен печат

Втор ден без новозаболени од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Вработените во Еурокомпозит протестираат и прашуваат зошто ги нема во владините мерки за помош

Слободен печат

Хрватска разгледува државно финансирање за скратеното работно време

Слободен печат

Скопската Зоолошка градина ги отвори вратите за посетителите (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат