Пожари опустошија речиси милион хектари во Боливија

Во Боливија пожарите опустошија 950.000 хектари земја и покрај акциите на пожарникарите кои вчера беа поддржани и од авион Боинг Супертанкер 747-700.

Од пожарите уништени се 32 отсто шуми во Чикитано каде живеат околу 2.000 семејства во 11 села и 35 заедници домородно население. Министерот Хуан Рамон Кинтана објави на Твитер дека е задоволен од акциите на авионот Боинг Супертанкер земен под наем од американска компанија.

Откако ќе ги изгасне пожарите во источниот дел од државата ќе се користи во реонот на рамнината Пантанала што се простира низ Боливија, Парагвај и Бразил.

Прочитајте и...  Руско МНР: Турција да ја прекине поддршката на „терористичките групи" во Сирија

Прочитај повеќе

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат

СОЛИДАРНОСТ НА ДЕЛО: Украинска министерка ќе мине две недели во карантин со евакуираните од Вухан

Слободен печат

Следниот седумгодишен буџет на ЕУ ќе биде претставен вечерва

Слободен печат

Ердоган првпат го призна присуството на протурските сириски милитанти во Либија

Слободен печат

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Слободен печат

Димитров: Посетата на европратениците Чолош и Ќучик испраќа сигнал за поддршка за пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

четири × четири =

Прочитај повеќе

Иселувањето ќе продолжи на 24 март

Слободен печат

Џафери: Собранието ги исполни реформски приоритети, сега на потег е ЕУ

Слободен печат

Села и Гаши ја официјализираа коалицијата под слоганот „Една држава за сите”

Слободен печат

Сантос: За да се отворат преговорите со ЕУ политичките актери во Албанија треба да бидат обединети

Слободен печат

Дачиќ: Јамајка не извести дека не ја признале независноста на Косово

Слободен печат

Мицкоски: На целата јавност и е јасно дека Заев и Катица другарувале во минатото, а ова е исходот

Слободен печат