Пожари беснеат во Албанија и Грција - Слободен печат

Пожари беснеат во Албанија и Грција

Во моментов се фатени неколку пожари, од кои два во Албанија и еден на грчкиот остров Лерос.

Секој од нив носи своја опасност. Така на пример пожарот над планината во Тепелена не само што е на непристапен терен, туку целата зона е со неактивирани бомби од Втората светска војна па целата операција на гасење на пожарот е од највисок можен ризик.

Во моментов гори трева и нискостеблеста шума, а локалното население ги информирало властите за најмалку две детонации, кои биле мошне силни.

Вториот пожар зафатил борова шума во Шенѓин. Станува збор за планинска зона на кој гасењето на пожарите е можно само со хеликоптери.

Попладнево грчките медиуми јавија за пожар на Лерос. Првите информации кажуваат дека има луѓе кои се наоѓаат заробени на една од плажите.

Прочитајте и...  Пред Влада денеска пак се протестира

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

три × 2 =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат