Пожари беснеат во Албанија и Грција – Слободен печат
ВестиРегион

Пожари беснеат во Албанија и Грција

Попладнево грчките медиуми јавија за пожар на Лерос. Првите информации кажуваат дека има луѓе кои се наоѓаат заробени на една од плажите.

Во моментов се фатени неколку пожари, од кои два во Албанија и еден на грчкиот остров Лерос.

Секој од нив носи своја опасност. Така на пример пожарот над планината во Тепелена не само што е на непристапен терен, туку целата зона е со неактивирани бомби од Втората светска војна па целата операција на гасење на пожарот е од највисок можен ризик.

Во моментов гори трева и нискостеблеста шума, а локалното население ги информирало властите за најмалку две детонации, кои биле мошне силни.

Вториот пожар зафатил борова шума во Шенѓин. Станува збор за планинска зона на кој гасењето на пожарите е можно само со хеликоптери.

Попладнево грчките медиуми јавија за пожар на Лерос. Првите информации кажуваат дека има луѓе кои се наоѓаат заробени на една од плажите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close