Пожар во австриска болница, тројца пациенти мртви

Австриска полиција
Австриска полиција/Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Тројца пациенти загинаа во пожар во австриска болница, пренесе ДПА.

Според локалните власти, пламенот избувнал синоќа во соба на третиот кат од болницата Ландесклиникум Модлинг во близина на Виена.

Дваесет лица се полесно повредени, а околу 90 пациенти морале да бидат префрлени.

Федералните и провинциските оддели за криминалистичка полиција почнаа да ги истражуваат причините за пожарот.

Две од жртвите биле на возраст од 78 и 81 година. Засега нема информации за третиот смртен случај.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот