ПОЖАР НА ЗАКИНТОС: Авиони и хеликоптер се обидуваат да го стават под контрола

Со 17 пожарникари, осум возила, три авиони и еден хеликоптер, грчката противпожарна служба се обидува да го стави под контрола пожарот што избувна претпладнево во областа Лагадакиа, во централниот дел на грчкиот остров Закинтос, jави дописничката на МИА од Атина.

Командирот на Противпожарната служба на Јонските острови, Андреас Ризос, за грчката новинска агенција АНА-МПА вели дека се прават натчовечки напори за пожарот да се стави под контрола.

Паралелно, грчките пожарникари на уште две локации во Грција се борат со огнените јазици.

Едниот пожар е во шумски дел во областа Домокос во централна Грција, каде што се ангажирани 33 пожарникари со 11 возила, две пешадиски единци со 13 пожарникари и два авиони. Другиот е во јужниот дел на Пелопонез, во областа Лакониа каде што 25 пожарникари со девет возила, една пешадиски единци со шест пожарникари и четири авиони.

Прочитајте и...  Одложена културно-сценска манифестација „Галичка свадба“

Ниту еден од трите активни пожари во Грција, сѐ уште не е ставен под контрола.

Прочитај повеќе

Црногорскиот министер за труд е позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Српски демонстрант со солзи во очите: Тато, ова е за тебе, што умре без респиратор – Тато, многу те сакам (ВИДЕО)

Слободен печат

Без вода повеќе делови на Скопје

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Владимир Пивоваров: Криумчарите се во состојба да им ја земат и душата на мигрантите, само за да им ги земат парите

Италијанские лекари можат да наредат принудно хоспитализирање на заразените со коронавирус

Слободен печат

За 24 часа регистрирани 415 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Седеа на клупа, полицајците брутално ги претепаа: Ова видео од Србија ги запали социјалните мрежи (ВИДЕО)

Слободен печат

На анкетите им се „истопи“ рејтингот во јавноста

Комисијата до Владата ќе достави предлог за задолжителен ПСР тест за граѓани од Србија, Косово, Бих и Црна Гора

Слободен печат

Болсонаро го спореди коронавирусот со дожд: На крајот сите ќе бидеме мокри

Слободен печат

Марковиќ: Кој и да победи на изборите ќе има јака опозиција која редовно ќе и „дише во врат“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Најава за нови протести во Белград – Револт поради новите мерки или обид за уривање на Вучиќ? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат