Поздраво срце и подобрена циркулација: Практикувајте да спиете на оваа страна од телото за добро здравје

Pixabay
Фото: Pixabay

Едвај чекате да се испружите на кревет, па не ни помислувате дали е важно на која страна ќе спиете. Меѓутоа, дали спиеме левата или десната страна на телото и како тоа влијае на нашето здравје, пред се на срцето, органите за варење, ослободување на токсини.

Научниците тврдат дека е многу подобро да спиеме на левата страна на телото поради анатомијата и положбата на нашите внатрешни органи, пишува сајтот Purple.com. Природната позиција за нашиот стомак е на левата страна, бидејќи ќе го олесни варењето на храната од претходниот ден. Во спротивно, стомакот ќе биде во неприродна положба, што не се препорачува. Значи, ако спиете на десната страна, а сте јаделе нешто навечер, тоа нема добро да се свари, што потоа може да предизвика металоиди. Од друга страна, ако спиете на левата страна, крвта ќе тече низ телото правилно и ова ќе има корисен ефект и на дигестивниот тракт.


Исто така, ако спиеме на левата страна, нашиот лимфен систем ќе работи подобро, и полесно ќе се ослободиме од сите штетни материи од мозокот, велат на страницата Lifehack.com. Покрај тоа, лекарите на бремените жени им препорачуваат на левата страна бидејќи е добро за срцето, а притоа и ја подобрува циркулацијата. Притоа, идните мајки ќе имаат помалку болки во грбот, матката ќе изврши помал притисок врз црниот дроб, а крвта ќе тече подобро и кон фетусот и до бубрезите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PAOLA TURANI (@paolaturani)

И бидејќи нашиот црн дроб е на десната страна, ако се ослободи од притисокот во текот на ноќта, нема да биде оптоварен со токсини, што е исклучително важно.

Јасно е дека ништо страшно нема да се случи ако понекогаш спиете на десната страна, но спиењето на левата страна е подобар избор.

Видео на денот