23 C
Скопје

Повторно земјотрес во Хрватска: Потресот бил регистриран на 16 километри од Сињ

Во Хрватска денеска беше забележан послаб потрес со епицентар на 16 километри од Сињ.

Сеизмолошката служба на Хрватска го забележа потресот во 16.22 часот.

Како што денеска објави агенцијата Хина, земјотресот бил почуствуван во пошироката околина на Сињ и Сплит, се до Риека одалечена на околу 240 километри од епицентарот.

Магнитудата на потресот изнесувала 2,5 степени по Рихтер, а интензитетот на епицентарот бил на трети степен од ЕМС скалата, објавила Сеизмолошката служба.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

Остави Коментар