ПОВТОРНО НА ВРВОТ: Договорот со Пентагон му помогна на Гејтс да го престигне Безос!

Коосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, во петокот го престигна основачот на Амазон, Џеф Безос, на листата на најбогати луѓе на светот, првпат после повеќе од две години.

Њујоршката агенција Блумберг информира дека зад успехот на Гејтс делумно стои Пентагон, откако на 25 октомври, објавиле дека ќе склучат договор со Мајкрософт вреден 10 милијарди долари.

Акциите на Мајкрософт од тогаш пораснаа за четири отсто, а богатството на Бил Гејтс се зголеми на 110 милијарди долари.

Од друга страна, акциите на Амазон забележале пад за околу два отсто, откако Мајкрософт го склучи овој договор со Пентагон.

Вкупното богатство на Безос моментално се проценува на 108,7 милијарди долари.

Индексот на милијардери на Блумберг, кој го мери богатството на 500 најбогати луѓе во светот, се ажурира по затворање на американските пазари, а Гејтс минатиот месец на кратко ја зазема првата позиција на таа листа, откако Амазон соопшти дека по првпат во две години се соочуваа со губење на профитот.

Прочитајте и...  Декларацијата за приоритено донесување на Законот за спречување и заштита од дискриминација ја потпишаа 17 политички партии

Прочитај повеќе

Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Слободен печат

Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески: Македонски концепт се залага за 6 часовен работен ден за работниците во Македонија

Слободен печат

Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Слободен печат

Во Србија 345 новозаразени со коронавирусот, починаa 12 лица

Слободен печат

Спасовски: Никаква обнова нема, само Груевски е обновен во Мицкоски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пендаровски: Сребреница е сеќавање на опасниот вирус на нетрпеливоста кон различните (ВИДЕО)

Слободен печат

Пожар на грчкиот остров Евија, на терен 82 пожарникари, авиони, хеликоптери

Слободен печат

Рохани поради коронавирусот забранува бдеења, свадби или забави

Слободен печат

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Слободен печат

В понеделник ќе гласаат 716 лица заразени со Ковид-19 и во самоизолација

Слободен печат

Милијардерот Гејтс: Лекот и вакцините за ковид-19 не треба да бидат достапни само за оние што ќе платат најмногу

Слободен печат