Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

Ситуацијата во центарот на Минск е мирна.

По тридневен прекин повторно има мобилен интернет во Минск и од утрово, корисниците почнаа да примаат пораки, повеќето страници се отвораат, вклучувајќи извори на вести.

Ситуацијата во центарот на Минск е мирна.

Интернетот во Минск беше прекинат на денот на претседателските избори – 9 август. Според претседателот Александар Лукашенко, причина за проблемите со врската се кибер напади од странство. Во сите три дена од тогаш, во белорускиот главен град се случија насилни протести, откако резултатите од изборите покажаа победа за Лукашенко.

Белоруските власти соопштија дека уапсиле над 2.000 лица за време на протестите во понеделникот вечерта.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека 21 полицаец е повреден, од кои пет хоспитализирани.

Лидерот на опозицијата Светлана Тихановскаја ги повика своите сограѓани да не се спротивставуваат на полицијата и да не ги ризикуваат своите животи. Таа побегна во Литванија со своите деца по контроверзната победа на долгогодишниот лидер Александар Лукашенко на претседателските избори во неделата.

Прочитајте и...  Бил во контакт со позитивен телохранител на ковид-19: Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во карантин

Властите вчера соопштија дека властите уапсиле околу 3.000 демонстранти.

Прочитај повеќе

Две починати лица, 152 нови пациенти и 126 оздравени од ковид-19 во земјава за изминатото деноноќие

Слободен печат

Холштајн: Сакаме првата Меѓувладина конференција да се одржи за време на германското претседателство со ЕУ

Слободен печат

Хрватска останува на словенечката листа на епидемиолошки небезбедни дестинации

Слободен печат

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА ДЕЛО: Тројца полицијаци претепаа Роми во Битола (ВИДЕО)

В.Т.

ЕУ бара решителна борба против ковид-19 во вториот бран за да се избегне реприза на првиот

Слободен печат

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска