Повторно хаос во Хонг Конг: Демонстранти кршеле прозори, полицијата употребила солзавец (ВИДЕО) - Слободен печат

Повторно хаос во Хонг Конг: Демонстранти кршеле прозори, полицијата употребила солзавец (ВИДЕО)

Полицијата во Хонг Конг користела палки и солзавец за да ги растера демонстрантите да заземат делови од градот,  пред годишнината од предавањето на поранешната британска колонија на Кина.

Демонстрантите планираа да ја попречат годишната церемонија со подигнување на знаме, на која денеска присуствуваа високи претставници од Хонг Конг и Кина.

Неколку стотици претежно млади, маскирани, беа во првите редови на овој настан, што се смета за најголема ескалација од 12 јуни, кога 5.000 полицајци пукаа со гумени куршуми во текот на судирот.

Демонстрантите користеле метална количка за да пробијат низ прозорецот влез во зградата на законодавниот дом.

Во пресметката на полицијата со демонстранти има повредени.

Денеска е 22-годишнината од предавањето на Хонг Конг на Кина, а демонстрантите најавиа масовни собири за доцна попладнето.

Протестите се одржуваат на секоја годишнина од враќањето на Хонг Конг под власта на Кина, но оваа година со поголем број демонстранти поради незадоволство на граѓаните од владиниот предлог-закон, со кој овозможува екстрадиција на осомничени на Пекинг.

Во текот на претходните два протести, според проценката на организаторите, учествуваа повеќе од милион луѓе.

Прочитај повеќе

Лани над 130 илјади луѓе побарале азил во Франција

Слободен печат

Генерален штрајк и протести на Лезбос, Самос и Хиос поради ситуацијата со мигрантите

Слободен печат

Таравари: Ако најдете еден директор кој не ги исполнува условите, јас ќе дадам неотповиклива оставка

Слободен печат

Републиканците им го зададоа првиот удар на демократите за импичментот на Трамп, Русија ја доби новата влада

Слободен печат

Таравари: Загадувањето на Гостивар е пет пати помало, едниот апарат е расипан

Слободен печат

Поради долгови, Боинг бара заем од 10 милијарди долари

Слободен печат

Остави Коментар

9 + six =

Прочитај повеќе

Централните банки заеднички го испитуваат воведувањето на криптовалути

Слободен печат

Ивановски: Досегашниот економски модел генерира економски раст, но притоа еколошки загадува

Слободен печат

Терористички напад во Буркина Фасо, најмалку 36 загинати

Слободен печат

Состанок на Одоборот за итни случаи во СЗО поради ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Измените на Изборниот законик на седница пред пратениците, сè уште нема консензус меѓу партиите

Слободен печат

Ја запознавме кралицата на медот

Слободен печат