4 C
Скопје

Повторно експлозија во Бејрут: Четири лица починаа, а повеќе од 50 се повредени (ФОТО+ВИДЕО)

Четири лица починаа, а повеќе од 50 се повредени во експлозија на резервоар со дизел гориво во зграда во Бејрут, соопшти либанскиот Црвен крст.

Експлозијата се случила во густо населената населба Тарик Џадид, пренесува „РИА Новости“ повикувајќи се на либанскиот ТВ канал Ал-Џадид.

Засега не е познато што ја предизвикало експлозијата, јавува Ројтерс и пренесува дека либанската државна медиумска агенција ги известиле дека на експлозијата и претходело пожар кој започнал во пекара во подрумот на зградата.

Пожарникарите брзо го изгаснале пожарот после експлозијата и им помогнале на останатите станари безбедно да се евакуираат, а во акцијата учествувала и либанската војска, додава Ројтерс.

Според сведочењата на жителите кои живеат близу до местото на настанот, сопственикот на складиштето таму чувал дизел гориво за електричен генератор.

Прочитајте и...  Бранко Азески со критики и со предлози за туризмот: Патот од Охрид до Свети Наум не е допрен 50 години

Други извори појаснуваат дека имало буриња бензин и резервоари за мазут. Експертите ги проверуваат овие информации.

Во претходната експлозија на 4 август на пристаништето во Бејрут починаа 190 луѓе, а повредени беа повеќе од 6.000.

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар