Повреди кои може да ги предизвика долгото кашлање

Кашлањето е рефлекс на телото благодарение на кој го исфрламе од дишните патишта она што нè надразнува.

Но, ако кашлицата трае подолго од три недели и не покажува знаци дека ќе се смири, побарајте лекарска помош, бидејќи се можни повреди.

На пример, кашлица што трае подолго од пет недели, освен што ќе ви причини големи болки во мускулите, може да предизвика и напукнување на ребрата, поради неправилниот ритам на движење на белите дробови и дијафрагмата.

Исто така, може да испукаат капилари во окото, во носот, во грлото, па дури и кај анусот. Поради ова може да имате траги од крв во секретот. Грлото станува поподложно на инфекции, бидејќи слузокожата е оштетена.

Прочитајте и...  „Еспресо.мк“ и Стефан Лазаров заедно во Белград: Погледнете го интервјуто со Нучи! (ВИДЕО)

Долгата кашлица го попречува правилното функционирање и на дијафрагмата. Затоа често се случува приклештување на нерви и неподносливи болки.

Поврзани вести

Примариус Сузана Камберова, специјалист дерматолог: Зимата носи вирусни осипи по кожата

Кристина Апостолова

Како подготвеноста во градинките им помага на децата во целиот образовен процес

Слободен Печат

Како мозокот ги создава нашите „ноќни халуцинации“ или соништа

Слободен Печат

Ако храната и пијалакот ви имаат вкус на бензин, можеби имате коронавирус

Слободен печат

Нова студија открива: Поголемата консумација на јајца може да предизвика дијабетес

Слободен Печат

Носењето маски ја намалува смртноста барем двапати

Слободен печат

Остави Коментар