Повисоки цените на производителите на индустриски производи на домашниот пазар

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во јануари 2020 година се повисоки за 0,5 отсто на месечно ниво и за 1,2 отсто на годишно ниво, објави Државниот завод за статистика.

Според објавените податоци, минатиот месец во споредба со претходниот, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите трајни производи за широка потрошувачка за 2,9 отсто, енергија за 1,4 отсто, нетрајни производи за широка потрошувачка 0,4 отсто и капитални производи за 0,2 отсто.

Во јануари 2020, во споредба со јануари 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите трјани производи за два отсто, енергија за 1,3 отсто, нетрајни производи за широка потрошувачка за 1,7 отсто, капитални производи и интермедијарни производи, освен енергија за 0,4 отсто.

Прочитајте и...  Во светот заразени се 1,4 милиони лица, кај нас бројката стигна до 599

Прочитај повеќе

Нимиц: По Преспа никој не може да оспори дека во С. Македонија живеат Македонци, кои говорат македонски јазик

Слободен печат

„Билд”: Американски лекар користејќи комбинација на лекови нема смртен случај од Ковид-19

Слободен печат

Во светот заразени се 1,4 милиони лица, кај нас бројката стигна до 599

Слободен печат

Од денес почнуваат поригорозни мерки, издадени 27 илјади дозволи за движење

Слободен печат

СЗО: Во С. Кореја нема случаи на коронавирус, 500 лица во карантин

Слободен печат

Трамп: Мислам дека се приближуваме до врвот на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сончево време со температура до 21 степен

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

На секои 15 минути доаѓа возило со ковчег, блиските имаат 5 минути да се простат од покојникот: Погреби во Шпанија во време на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат