Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Вкупно 33 мигранти беа спасени денеска од импровизирани чамци во две одделни операции, во обид да го преминат каналот Ла Манш за да стигнат до Англија, јави дописникот на МИА од Париз.

Ангажиран од регионалниот центар за оперативно набљудување и спасување, првиот патролен чамец околу 8 часот спасил 17 мигранти кои се нашле во тешкотии на два импровизирани чамци северо-источно од пристаништето Кале, соопшти поморската префектура на Ла Манш и Северното море.

Кратко време потоа, околу 9 часот, во друг чамец со 16 лица, биле спасени од друг патролен чамец во широчината на Сангат од поморската бригада на жандармеријата на Кале, се додава во соопштението.

Сите 33 мигранти се безбедни и здрави, нивната националност не е одредена, тие се згрижени во пристаништето во Кале од страна на граничната полиција.

Прочитајте и...  Внимателно во сообраќајот, влажни патишта

Прочитај повеќе

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат