Повеќе од 150 пациенти чекаат на листите за трансплантација на орган

Првата трансплантација на срце која се направи во земјава со заедничка акција на јавното и приватно здравство ги подгреа надежите дека дарувањето и пресадувањето на органи може да биде сериозен начин на лекување за многу пациенти чија здравствена состојба не нуди други опции.

Срцето на младата донорка која настрада во сообраќајна несреќа чука во градите на 54-годишен маж. Тој според лекарите се наоѓа во стабилна здравствена состојба, но борбата за неговиот живот се уште трае. Вчера како што дознаваме имало влошување, по што добил поддршка од апарат, но денеска повторно е стабилен.

– Борбата за животот на овој човек продолжува по трансплантацијата, 14 дена се сметаат за критични и иако има осцилации можеме да кажеме дека се движиме во позитивна насока. Добива севкупна поддршка и сите лекарски тимови посветено работат се да биде добро на крај – вели Маја Мијоска Мојсова, национален координатор за трансплантација.

Прочитајте и...  ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Беа пресадени и два бубрези, но за жал едниот пациент го отфрли бубрегот. Кај овој пациент трансплантација се прави по вторпат бидејќи и првиот пат го отфрлил органот. Лекарите коментираат дека овој пациент воопшто не бил кандидат за трансплантација заради структурана на крвните садови, подобро ќе било органот да се пресади на друг пациент.

– Овој пациент беше најкомпатибилен примател на органот. Се прават повеќе споредувања меѓу дарителот и примателот – објаснува националната координаторка за трансплантација.

Трансплантацијата од жив донор е ограничена можност бидејќи не секој има сроден дарител во семејството. Затоа големи надежи се вперени во кадаверичната трансплантација, односно трансплантација од пациенти кој се наоѓа во состојба на мозочна смрт. Еден ваков дарител може да спаси дури 8 човечки животи доколку здравствениот систем има можност да ги трансплантира сите органи.

Прочитајте и...  ИНТЕРВЈУ Зоран Заев: Ќе има за сите, а за пензионерите плус 4.500 денари месечно!

Кај нас долго време не постоеја официјални електронски листи на чекање за трансплантација, но тие веќе се направени. Како што информираат од кацеларијата на националниот координатор за трансплантација, на листата за чекање за бубрези има 130 пациенти, на листата за срце има 20 пациенти, а на листата за коски во моментов има пет пациенти. Но овие листи постојано се надополнуваат како што се обработуваат нови пациенти.

Развојот на кадаверичната трансплантација кај нас има подеми и падови, но се уште не е воспоставен систем. Здружението на бубрежно болни „Нефрон“, категорија на пациенти кои се најбројни на листите на чекање, јавно побараа да се спроведе кампања за донирање на органи, како би се подигнала свеста за органодарителството како највисок чин на човекољубие, но сега чека на одговор од Министерството за здравство. Кај нас донор на орган е секој кој во текот на својот живот не изразил волја дека не го сака тоа, но сепак конечна одлука за тоа дали органите ќе бидат подарени носи семејството.

Прочитајте и...  Предизборната кампања завршува утре во 24 часот

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат