12 C
Скопје

Повеќе од 150.000 отпечатоци од прсти, ДНК и досиеја за апсења се избришани од базата на податоци на британската полиција

Повеќе од 150.000 отпечатоци од прсти, ДНК и досиеја за апсења се избришани од базата на податоци на британската полиција, објавија медиумите на островот.

Грешката, што се случила за време на стандардното „чистење”, може да доведе до ослободување на криминалци, бидејќи биометриските докази веќе не се достапни за националниот полициски компјутер.

Информациите за осомничени исто така беа избришани по грешка. Бришењата може да влијаат на моќта на полицијата да ги отвори истрагите ако, во некои случаи, се појават повеќе докази. Тоа влијае и на системот за визи во Велика Британија и процесот на апликација беше суспендиран за два дена.

Кит Малтхаус, министер за полиција, рече дека полицајците напорно работат на враќање на избришаните информации. Тој побара од Министерството за внатрешни работи и од полициските службеници да потврдат дека „не постои закана за јавната безбедност”.

Прочитајте и...  Бројот на случаи на ковид-19 во светот надмина 116 милиони лица

Но, поранешен началник на полицијата коментира дека бришењето од големи размери ризикува да не се идентификуваат осомничените кои се ослободени, но продолжуваат да се испитуваат.

Поранешниот шеф на полицијата во Камбријан, Стјуарт Хајд рече дека загубата претставува „многу голем дел” од приближно 650.000 лица уапсени секоја година и претставува „ризик за јавната безбедност и ризик за заштита на ранливите луѓе низ целата земја”.

Извор:МИА

Поврзани вести

ВИДЕО: Експлозии во две сириски рафинерии во близина на границата со Турција

Слободен печат

Бесими: Постигнавме пониска каматна стапка за еврообврзбицата од многу европски земји со повисок кредитен рејтинг

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Сава Јањиќ: Љубовта на Атанасије кон Косово беше неизмерна

Слободен печат

Остави Коментар