13 C
Скопје

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

Одделот за здравство и социјална грижа (ДХЦЦ) во Британија соопшти дека на 1.311 лица кои направиле тест меѓу 19 и 23 ноември низ цела Велика Британија, им било погрешно кажано дека биле позитивни. Било утврдено дека има проблем со серија тестирања на хемикалии што значи дека нивните резултати се неважечки.

– Се презема брза акција за известување на погодените и од нив се бара да направат уште еден тест и да продолжат да се самоизолираат доколку имаат симптоми. Оваа лабораториска грешка беше изолиран инцидент и се испитува целосно за да се осигураме дека тоа нема да се повтори – рече портпаролот на ДХЦЦ.

ДХЦЦ не коментираше дали грешката влијаела на бројките на регионалната стапка на коронавирусната инфекција.

Прочитајте и...  Денеска без вода дел од Долно Лисиче

Поврзани вести

Министерот Спасовски на средба со претставници на Македонски полициски синдикат: Реновирани над 50 објекти на МВР

Слободен печат

„Доминион” бара оштета од Џулијани во висина од 1.3 милијарди долари поради тврдењата за изборен фалсификат

Илинка Иљоска

Пленковиќ: Дипломатијата околу вакцините се претвора во киднапирање

Слободен печат

Ангелскиот стас и глас засекогаш ќе живее во срцата и мислите на неговите фанови: Крушево го одбележа 40-иот роденден на Тоше

Слободен печат

Средба на Филипче со директорот на ГОБ „8 септември“, Костов: Дежурствата во ковид-одделенијата ќе се плаќаат 35 отсто повеќе

Слободен печат

Фаучи: Почнаа подготовките за унапредување на вакцината против Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар