ПОТВРДЕНО: Прв случај на коронавирус во САД

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со заразен пациент.

– Во моментов, изложеноста на пациентот е непозната…Сепак, можно е дека пациентот бил изложен на вратен патник кој бил заразен, соопшти претставник на Центарот.

Со тоа – бројот на потврдени случаи на Американци со коронавирус изнесува 60, при што 12 од нив се поврзани со патувања надвор од земјата, а два се зарази преку директен контакт со пациент. Три лица се регистрирани од Кина, а уште 42 Американци од крузерот Дајмонд принцес што беше ставен во карантин во Јапонија.

Прочитајте и...  Фирмите да поднесат барања до Општина Тетово за да може да работат викендов за време на полицискиот час

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат