ПОТВРДЕНО: Партијата на Албин Курти и ДСК со заедничко владеење

Лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти денеска се сретна со кандидатката на Демократксиот сојуз на Косово, Вјоса Османи за премиер, како и со лидерот на партијата Иса Мустафа.

Средбата била со цел да се разговара околу формирањето на владата меѓу двете партии победнички во изборите, јавува Лајми.нет.

Османи и Курти информирале дека постигнале договор за заедничко владеење.

И Курти истакна дека договорот бил постигнат, но дека досега не било разговарано за посебни имиња и функции.

– Косово загуби многу време и очекувањето на граѓаните е многу големо. Почнавме преговори за една што поефикасна влада и што поилна држава – изјавил Курти.

Тој исто така информираше дека во наредните денови ќе има други средби со ДСК за да се разговара околу владината програма.

Прочитајте и...  Реџепи: Подготвен сум да одговарам и пред Бога и пред законот

 

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат