-1 C
Скопје

Потврдени 118 нови случаи со Ковид-19, четири лица починаа во последните 24 часа

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени пациенти од: Скопје-37, Штип-3, Прилеп-5, Тетово-24, Велес-1, Гостивар-4.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1363 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-55, Куманово-9, Дебар-1, Штип-1, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-2, Велес-2, Битола-1, Охрид-9, Гостивар-4, Гевгелија-1, Струмица-2, Свети Николе-1, Кичево-1, Ресен-5.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени пациенти од: Скопје-37, Штип-3, Прилеп-5, Тетово-24, Велес-1, Гостивар-4.

Во ГОБ „8 септември“ починати се четири лица од Скопје – пациент (58г) примен на 9 јуни, пациент (73г) хоспитализиран на 26 мај, пациентка (73г) примена во боницата на 22 јуни. Починат е и пациент (72г) на 21 јуни, денеска е потврден неговиот позитивен резултат.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5311, бројката на оздравени пациенти е 2048, на починати е 251 а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3012. Од вчерашните тестирања три се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 2588, активни 1734
 • Куманово 703, активни 250
 • Дебар 83, активни 31
 • Штип 276, активни 186
 • Прилеп 235, активни 17
 • Тетово 558, активни 322
 • Струга 181, активни 101
 • Велес 169, активни 34
 • Битола 43, активни 14
 • Охрид 120, активни 100
 • Кавадарци 11, активни 6
 • Гостивар 87, активни 50
 • Гевгелија 10, активни 6 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
 • Струмица 12, активни 8
 • Крива Паланка 11, активни 5
 • Радовиш 4, активни 0
 • Крушево 6, активни 3
 • Кочани 61, активни 27
 • Пробиштип 13, активни 10
 • Демир Хисар 1, активни 0
 • Македонски Брод 3, активни 1
 • Пехчево 5, активни 2
 • Берово 2, активни 1
 • Валандово 6, активни 4
 • Виница 3, активни 0
 • Делчево 1, активни 0
 • Кратово 4, активни 2
 • Свети Николе 17, активни 15
 • Кичево 9, активни 6
 • Ресен 70, активни 69
 • Неготино 19, активни 8 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Прочитајте и...  СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги кочи измените на Деловникот, работи против функционално Собрание

Направените 1363 теста се преку: ИЈЗ –533, ЦЈЗ Скопје-22, Авицена –73, Биотек –159, МАНУ -145, Жан Митрев (Филип Втори) -179, Судска медицина-13 и Систина  со PCR метода -239 . Досега во земјата се направени вкупно 53,248 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 109 пациенти. На кислородна поддршка се 46 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во монтажната болница се хоспитализирани 13 пациенти, во болницата во Козле еден возрасен пациент и две деца позитивни на ковид-19.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 13 нови, а вкупно хоспитализирани 127 пациенти. На респираторна машина се 7 пациенти.

Прочитајте и...  ФОТО: Целосно променет извештајот за убиството на Фахризадех, новите детали ќе ве шокираат

Во болницата во Битола се хоспитализирани 31 пациент, а во болницата во Штип се хоспитализирани 20 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 85 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

 

Активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 402
 • Аеродром – 136
 • Бутел – 138
 • Гази Баба – 150
 • Центар – 131
 • Карпош – 116
 • Сарај – 137
 • Кисела Вода – 98
 • Ѓорче Петров – 80
 • Студеничани – 86
 • Шуто Оризари – 73
 • Арачиново – 49
 • Илинден – 31
 • Петровец – 16
 • Чучер Сандево – 15
 • Сопиште – 12
 • Зелениково-2
 • Странец – 4
 • Нераспределен-4.
Прочитајте и...  Според испратените СМС пораки: Паркингот на Водно викендот го искористиле 665 возила

Поврзани вести

ВИДЕО | Мицкоски за утре најави блокади пред Влада и МНР

Слободен печат

Меркел: Се бориме за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија

Слободен печат

Азар: Првите две вакцини за коронавирус во САД ќе бидат пуштени пред Божиќ

И.И.

Маричиќ: Имаме веќе разрешување на осум судии, покренати се 80 дисциплински постапки

Слободен печат

СДСМ: Сè што е назадно и уништувачки е белег на Мицкоски

Слободен печат

Калеска Ванчева: Попис мора да има

Слободен печат

Остави Коментар