6 C
Скопје

Потврдена победата на Бајден во Џорџија

Државниот секретар на Џорџија Бред Рафенспергер официјално ја потврди тесната победа на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден пред актуелниот претседател Доналд Трамп во таа сојузна држава.

По рачното пребројување на гласовите, Бајден во Џорџија победи со 12.284 гласови, пренесува Би-Би-Си.

Рафенспергер, кој е републиканец, претходно даде две спротивставени изјави за исходот на изборите.

Откако рече дека рачното пребројување на гласовите покажа дека Бајден победил во Џорџија, еден час подоцнарече дека резултатите допрва треба да бидат потврдени, наведува Си-Ен-Ен.

Бајден е првиот демократски претседателски кандидат што победил во Џорџија од 1992 година. 

Прочитајте и...  Туристичките агенции во колапс, се придружуваат на протестот на угостителите

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар