Потврден трет случај на коронавирус во Словенија

Здравствените власти во Словенија соопштија дека е потврден и третиот случај на лице заразено со новиот коронавирус, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Станува збор за маж кој бил во близок контакт со првозаразениот. Заедно биле на патување во Мароко, а преку Италија заедно се вратиле во Словенија. Според лекарите на инфективната клиника при Универзитетскиот клинички центар во Љубљана, пациентот засега е во добра состојба и нема клинички знаци на болеста.

Сите оние кои изминативе денови биле во контакт со заразените се веќе изолирани. Бидејќи лицето од Италија до Словенија престигнало со автобус, 19 луѓе кои биле патници во истиот автобус се јавиле за проверка дали се заразени со Ковид-19.

Прочитајте и...  „Човек обвинет за кривични дела не е наш премиер“ - Противниците на Нетанјаху се собраа пред неговата резиденција

До синоќа Словенија беше една од ретките држави во регионот каде што немаше потврден случај на коронавирус.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат