Потврден прв случај на коронавирус во Хрватска, заразено младо момче

Заразеното момче престојувало во Милано помеѓу 19 и 21 февруари.

Хрватските власти предмалку го потврдија првиот случај на заразенo лице со коронавирус. Станува збор за младо момче кое е сместено на Клиниката за инфективни болести во Загреб.

Веста ја соопшти хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на вонредна прес-конференција. Тој рече дека момчето се чувствува добро, а вирусот е во поблага форма.

Заразеното момче престојувало во Милано помеѓу 19 и 21 февруари.

Хрватските здравствени власти најавија дека сега ќе се фокусираат на лицата со кои момчето било во контакт по враќањето од Италија.

Според хрватските власти изминатиов период голем број нивни граѓани престојуваа во северна Италија, така што се претпоставува дека е само прашање на време кога ќе се констатира првиот заболен. Токму затоа денеска во Загреб се одржа и итен состанок на здравствените власти за тоа какви дополнителни мерки треба да се преземат да се спречи евентуалното ширење на вирусот.

Прочитајте и...  Паричната казна за непочитување на мерките за ограничено движење во Франција се зголемува на 200 евра

На општините ширум Хрватска им е сугерирано да обезбедат простор што би се користел како карантин зона, а на граничните премини во Истра веќе се распоредуваат епидемиолози и санитарни инспектори кои ќе треба да прават контрола на лицата кои влегуваат во земјата.

Инаку, учениците кои поради екскурзија во Италија беа ставени во куќен карантин им е дозволено да излезат од истиот, бидејќи анализите покажале дека меѓу нив нема заразени со коронавирусот.

Во моментов во Риека девет лица се хоспитализирани под соменние дека се заразени со коронавирус.

Прочитај повеќе

Советот за безбедност утре ќе одржи седница

МИА Агенција

МЗ: Активно продолжува психолошката поддршка и советување на онколошките пациенти

МИА Агенција

Романија: Заразени 285 медицински работници од Ковид-19

МИА Агенција

Чешка воведе мерки за надзор: Се следат податоците на заразените, а по шест часа се бришат од системот

Слободен печат

Вкупно 39 населени места во Турција се во карантин поради Ковид-19

МИА Агенција

Спас од Владата бараат и фризери, столари, леблебиџии…

Весна Дамчевска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитров: Македонското знаме гордо се вее меѓу 29 знамиња на НАТО сојузниците

МИА Агенција

На привремен одмор поради епидемијата над 200 затвореници во Словенија

МИА Агенција

Манчевски: Новите вработувања се прават согласно потребите на институциите по сектори каде што е најпотребно

Слободен печат

Шекеринска со порака во Норфолк: Од денес се вее и нашето знаме во НАТО, заедно сме посилни

Слободен печат

Грчката претседателка дел од својата плата ќе даде на специјална сметка за Ковид-19

МИА Агенција

Јужна Кореја: Граѓаните страдаа поради коронавирусот и сега заслужуваат награда за нивните напори

Слободен печат.