Потврда и од Џенова: Шевченко ќе биде новиот тренер на Пандев

Украинската легенда Андриј Шевченко ќе ја води Џенова во италијанската Серија А/Фото: EPA-EFE/Robert Ghement

Како што веќе се најавуваше, тоа денеска и се официјализираше, Андриј Шевченко се враќа во италијанската Серија А.

Поранешниот украински репрезентативец ќе биде новиот тренер на Џенова во чии редови настапува македонскиот напаѓач Горан Пандев.

Џенова не стартуваше најдобро сезонава во најсилното италијанско првенство, после 12 кола има само еден триумф.

Информациите велат дека Шева ќе го има своето деби како тренер во Серија А на 21 ноември и тоа против Рома на Жозе Мурињо.

Потсетување дека токму Португалецот му беше тренер на Шевченко кој настапуваше како играч во Челси во сезоната 2006/2007.

Видео на денот