Потресен говор на мајката на шестгодишната ќерка на Џорџ Флојд: Тој никогаш нема да ја види како расте (ВИДЕО)

Рокси Вашингтон, мајката на шестгодишната ќерка на убиениот Џорџ Флојд, побара правда за него и јасно порача: „Беше добар човек, кој не заслужи да умре на тој начин“.

Рокси Вашингтон и Џиана, ќерката на Џорџ Флојд / Минеаполис, Минесота / 02 јуни 2020 / EPA-EFE/CRAIG LASSIG

– Овде сум поради правда за своето дете. Овде сум поради Џорџ, затоа што сакам правда за него и сакам правда за него бидејќи беше добар. Без разлика на тоа што мислат другите, тој беше добар човек – рече Вашингтон пред новинарите во градската општина во Минеаполис.

– Џорџ беше добар, а таа е доказ дека беше добар човек – рече Вашингтон покажувајќи кон ќерката Џиана.


Рокси за „Си-Ен-Ен“ рече дека на почетокот не знаела како да и каже на ќерка си дека татко и починал.

Прочитајте и...  Откриено присуство на геноми на коронавирусот во отпадните води во Солун

– Единствено што можев да и кажам е дека тој неможеше да дише – рече таа за „Си-Ен-Ен“.

На крајот на денот, тие полицајци ќе отидат во своите домови и ќе бидат со семејствата. Тој никогаш нема да ја гледа својата ќерка како расте, дипломира… Нкогаш нема да ја однесе до олтарот. Ако таа има некој проблем, тогаш е тоа што таа повеќе нема татко – рече Вашингтон.

Џорџ Флојд почина по бруталното приведување во Минеаполис минатата седмица, кога еден од полицајците девет минути клечеше над неговиот врат, додека Џорџ лежеше врзан на земјата.

Менхетн, Њујорк, САД / 01 јуни 2020 / ФОТО: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Смртта на Флојд предизвика бурни протести во САД, каде расизмот и полициската бруталност се проблеми кои се провлекуваат со години.

ПОГЛЕДНЕТЕ:

Американците со поддршка за протестите, 55% се против начинот на кој Трамп се справува 
со кризата (ГАЛЕРИЈА)

Гневот од САД се пресели во Европа: Демонстрации во Париз против расната неправда и полициската бруталност (ФОТО+ВИДЕО)

Ким Кардашијан сака да го плати лекувањето на девојката застрелана на протестите за 
Џорџ Флојд (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО)

Братот на Џорџ Флојд повика на мирни протести: Јас не дојдов овде да дивеам (ФОТО+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат