Потребен е итен третман за повеќе од 50.000 гладни деца од Газа

На повеќе од 50.000 деца во Појасот Газа им е потребен итен третман поради акутна неухранетост, соопшти денеска Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА).

УНРВА предупредува дека ситуацијата во Појасот Газа е катастрофална, иако нејзините тимови неуморно работат на пружање помош на семејствата.

Агенцијата посочува дека Палестинците во Појасот Газа гладуваат поради постојаните ограничувања на испораката на хуманитарна помош.

Речиси 37.300 Палестинци ги загубија животите во Појасот Газа, главно жени и деца, а речиси 85.200 се повредени од октомври минатата година, според Министерството за здравство на Газа.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот