Потенцијалниот лек за коронавирус влегува во трета фаза – ќе се тестира врз луѓе

За да се најдат најефикасни антитела кои штитат од ковид-19, научниците анализирале илјадници од нив и одбрале два кои имаат најголем потенцијал.

Експертите почнуваат со третата фаза од клиничките испитувања ( тестирање врз луѓе) на коктел од антитела за да утврдат дали тој може да лекува или да ја спречи заразата од коронавирус.

Биотехнолошката компанија Регенерон најави денеска дека почнува со клинички испитување од трета фаза на РЕГН-КОВ-2, коктел со двоен сет на антитела.

Компанијата објасни дека во трета фаза од тестирањето треба да се види дали може овој лек да го спречи развојот на инфекции кај здрави луѓе кои биле во близок контакт со заразено лице. Во оваа фаза, РЕГН-КОВ-2 ќе се тестира на 2.000 пациенти ширум САД, соопшти Си Ен Ен.

Преминувањето во трета фаза од клиничките испитувања значи дека овој лек има позитивни резултати во раните фази, кои ја проценуваат безбедноста на самиот коктел, а со кои се почна во јуни.

Прочитајте и...  Мицкоски: Ахмети ме информираше дека ќе преговара за влада со СДСМ

Ќе се тестира како лек

РЕГН-КОВ-2 исто така влегува во нова фаза од тестирањео во кое ќе се анализира неговата способност за лекување на хоспитализирани и нехоспитализирани пациенти заразени од коронавирус. Во текот на оваа студија РЕГН-КОВ-2 ќе се тестира на 1.850 хоспитализирани пациенти и 1.050 пациенти кои не се хоспитализирани, а се очекува да се спроведе на 150 места во САД, Бразил, Мексико и Чиле.

Антителата се протеини кои нашето тело ги создава по природен пат за да се заштити од зараза. За да се најдат најефикасни антитела кои штитат од ковид-19, научниците анализирале илјадници од нив и одбрале два кои имаат најголем потенцијал.

 

Прочитај повеќе

На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

Слободен печат

Албанија: Најмногу новозаразени, но и оздравени во едно деноноќие досега

Слободен печат

Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Слободен печат

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат

Според извршниот директор на „Њујорк Тајмс” печатените медиумите ќе згаснат за 20 години

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат

Трамп: После пандемијата се влошија односите со кинескиот претседател

Слободен печат

Русија во преговори со СЗО за можна проверка на руската вакцина против ковид-19

Слободен печат

Операција „Кловнови“: Уапсени девет лица во врска со екстремни злосторства во Словачка

Слободен печат

Нема промена од Грција за отворање на копнените граници

Слободен печат

Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на 24 имиња, суштински е различно дали станува збор за наши државјани или државјани на Косово

Слободен печат