Потеклото на мутацијата е непознато: Можеби ќе биде потребна целосно нова вакцина против Омикрон

вакцинација илустрација
Вакцина против ковид / Фото: EPA-EFE

Модифицираната вакцина против новата верзија на коронавирусот омикрон ќе биде готова за неколку месеци. Ова го предвидува претседателот на Постојаната комисија за вакцинација (СТИКО) Томак Мертенц.

-Производствениот процес можеби ќе има потреба од 3 до 6 месеца лабораториски испитувања пред да се создаде вакцина ефикасна против омикрон и делта соевите, вели тој за германските медиуми, пренесува Факти.

По завршувањето на лабораториските испитувања ќе започне процедурата за одобрување. Но, можеби ќе биде потребна сосема нова вакцина против омикрон.

-Прашањето е дали властите ќе сакаат целосно нови лабораториски тестови или ќе изберат побрза процедура за одобрување, рече Мертенц.

Според првиот човек на СТИКО, сосема е можно да биде потребна нова вакцина против мутацијата.

-Во омикрон, има многу промени во протеинот на шилестиот протеин што може да отежни антителата да се борат против вирусот. Без разлика на тоа, сите граѓани мора да примат бустер доза, нагласува Мертенц. -Борбата против делта сојот продолжува. И нема да биде проблем неколку месеци по бустерот повторно да вакцинираме, за да се заштитиме од омикрон, додава тој.

Во меѓувреме, потеклото на омикрон останува нејасно.

Претседателот на германската комисија за вакцинација се изјасни против стигматизирањето на Јужна Африка, каде омикрон беше регистриран за прв пат.

-Секвенционирањето во Јужна Африка е многу професионално, затоа омикрон е откриен таму. Никој не знае од каде навистина дојде овој сој. Најверојатно е предизвикан од мутација во организмот на имунокомпромитирани лица, кај кои поради немање заштитна реакција, вирусот се шири долго и насилно.

Новата мутација предизвика немир ширум светот, но според германскиот експерт, рано е да се каже каков ќе биде нејзиниот ефект врз пандемијата. Главната грижа е што поради многуте мутации, варијантата омикрон може да се пренесува побавно и да биде отпорна на вакцини. Сепак, ова сѐ уште не е потврдено.

Компанијата на Угур Шахин и неговата сопруга Јозлем Турачи веќе врши лабораториски тестови на новата верзија и работи на модифицирана вакцина, но и на посебна вакцина. Првите резултати од истражувањето, кое започна минатиот четврток, сѐ уште не се достапни, вели директорот на Бионтек.

За Волстрит џурнал, Шахин вели дека по вакцинацијата, телото произведува антитела и Т-клетки кои обезбедуваат имунолошка заштита. И покрај тоа што новите опции можат да ги доведат во заблуда антителата, Т-клетките продолжуваат да обезбедуваат заштита од тешки болести. Речиси е невозможно еден сој да ги заобиколи двата заштитни механизми.

И американските експерти, како имунологот и советник на претседателот, Антони Фаучи, инсистираат дека вакцинацијата е неопходна.

 

Видео на денот