Постои ризик од недостиг на храна поради влијанието на коронавирусот

Во периодот што претстои клучна е меѓународната соработка.

Светската здравствена организација (СЗО), Обединетите нации и Светската трговска организација (СТО) денеска предупредија сека постои ризик од „недостиг на храна” во светот, како резултат на влијанието на коронавирусот врз светската трговија и синџирите на снабдување.

„Несигурноста околу достапноста на храна може да предизвика ограничувања на извозот, што може да создаде недостиг на светскиот пазар”, се наведува во заедничкото соопштение на  шефот на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО), Кју Донгју, генералниот директор на СЗО, Тедрос Адхан Гебрејесус и директорот на СТО, Роберто Азеведо.

Трите организации ја истакнуваат важноста за одржување трговска размена, „особено за да се избегне недостигот од храна”.

Тие изразуваат загриженост за „забавувањето на циркулацијата на работниците во земјоделската и прехранбената индустрија”, што сметаат дека ќе загрози многу западни земјоделци, како и „застојот на границите за контејнерите со стока”, што може да доведе до расипување на храната.

Прочитајте и...  Храната во конзерви трае долго, но мора да внимавате

Заедно ја нагласуваат потребата за „заштита на вработените во производството, преработката и дистрибуцијата на храна” за да се минимизира ширењето на вирусот во тој сектор.

Нагласуваат дека во овој период меѓународната соработка е клучна.

 

Прочитај повеќе

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат

Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Слободен печат

Полицискиот час од воведувањето го прекршиле 4.783 граѓани, од кои приведени се 3.110

Слободен печат

Спасовски: Кој ќе создаде поповолни услови таму ќе одат и инвеститорите

Слободен печат

Мицкоски: Постојат разговори, но не и консензус за датумот за избори

Слободен печат

Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирусот заради „непотврдените случаи“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен печат

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Слободен печат

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Слободен печат

Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Слободен печат

Златото ја сака кризата: Зошто некога е добро да инвестираме во овој благороден метал?

Слободен печат