Постигнат значителен напредок во грчко-кинеските односи

Грчко-кинеските односи постигнале значителен напредок од воспоставувањето на дипломатските односи пред 47 години; двете страни се обврзуваат да ги продлабочат и да ја зајакнат соработката во повеќе области, како што се морската, економската, туристичката, соработката во олеснувањето на трговијата на земјоделско- прехранбените производи, во однос на истражувањето и технологијата итн, се дел од 17-те точки вклучени во заедничката декларација меѓу Грција и Кина за зајакнување на стратешката соработка, јави дописничката на МИА од Атина.

Во декларацијата, двете земји велат дека и покрај комплексните и длабоки промени на меѓународната сцена, Грција и Кина „водени од вредностите на заемно почитување и заемен интерес, работеа на продлабочување на грчко- кинеската сеопфатна стратешка соработка” што придонесува за одржување на меѓународниот мир и стабилност, како и унапредување на светскиот развој и просперитет.

Прочитајте и...  Филипче: Нема потреба од допoлнителни рестриктивни мерки

Според декларацијата, Кина ја препознала улогата на Грција во промоција на соработката меѓу ЕУ и Кина, се согласиле да работат повеќе за зајакнување на оваа стратешка соработка. Паралелно , ја споменуваат и важноста на иницијативата 17+1, а го потврдуваат и нивното почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на двете земји.

-Грција ја потврди нејзината заложба за принципот „една Кина”, почитувањето на суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина, како и поддршката за унификација на Кина. Кина ја призна конструктивната улога на Грција во промовирањето на стабилноста, безбедноста и просперитетот во Југоисточна Европа, Медитеранот и на Балканот- пишува во декларацијата.

Двете страни се согласиле дека Грција и Кина, „две од најважните лулки на цивилизацијата во историјата на човештвото, треба да ја продлабочат својата соработка во областа на културното наследство, археологијата, уметноста, образованието и туризмот”, но и да ги подобрат контакти меѓу народите од двете земји. Во декларацијата, Грција и Кина велат дека се подготвени да разгледаат позитивни активности, „како што е организирање на Година на култура и туризам во Грција и Кина во 2021 година”.

Прочитајте и...  Без строги епидемиолошки мерки Мадрид е во сериозна опасност

Декларацијата меѓу двете земји доаѓа по вчерашните средби на претседателот на Народна Република Кина, Си Цинпинг, со премиерот Грција, Кирјакос Мицотакис и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос во Атина и потпишаните 16 договори за соработка во различни области.

Павлопулос синоќа приреди свечена вечера во чест на кинескиот претседател на која присуствуваа и грчкиот премиер, Мицотакис, лидерот на СИРИЗА, Ципрас, членови на владата, претставници на дипломатскиот кор, како и кинеската делегација. Двајцата претседатели уште еднаш ја повторија нивната посветеност за продлабочување на стратешката соработка меѓу двете земји.

Претходно, пред свечената вечера во претседателската палата, Си Џинпинг и Кирјакос Мицотакис, заедно со нивните сопруги ги посетија канцелариите на кинеската компанија Cosco на атинското пристаниште Пиреас.

Прочитајте и...  Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Денес, на последниот ден од официјалната посета на Грција, кинескиот претседател ќе се сретне со лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер, Алексис Ципрас, а потоа, во придружба на Прокопис Павлопуслос, Си Џинпинг ќе го посети музејот на Акропол.

Прочитај повеќе

Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Слободен печат

Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Слободен печат

Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Слободен печат

Десетина демонстрантки уапсени на протестите во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Нова снимка од инцидентот со полицијата во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Лекарите веќе ни од колегите не се безбедни: Во Куманово доктор нападнал колега, тој избегал низ прозор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Со жалење ја примив веста, дека уште еден медицински работник ја изгуби битката со ковид-19

Слободен печат

Ким Џонг-ун често знае да биде суров: Еве што сѐ е казниво со смрт во Северна Кореја

Слободен печат

Моментот на ужасот: Се појави снимка од падот на украинскиот авион (ВИДЕО)

Слободен печат

Што може да научи Европа од шведската стратегија против коронавирусот?

Слободен печат

Лондонската полиција ги растури демонстрациите против вонредните мерки заради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат