Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

Се очекува утре во Виена да се оддржи видео  средба на земјите од ОПЕК + за намалување на светското производство на нафта.

– Во рамки на договорот што го постигна со земјите од ОПЕК, Русија изрази подготвеност за 14 отсто да го намали производството на нафта, што значи за 1,6 милиони барели дневно, соопшти денеска неименуван претставник на руското Министерство за енергетика, пренесе Тасс.

-Ја потврдуваме нашата подготвеност да го намалиме производството  на руска нафта за 1,6 милиона барели дневно, рече претставникот на Кремљ.

Според некои извори, во новиот договор се вклучени САД, Мексико, Норвешка, Канада и другите земји, а предвидено е вкупното намалување на глобалното дневно производство да изнесува  70 милиони барели.

Се очекува утре во Виена да се оддржи видео  средба на земјите од ОПЕК + за намалување на светското производство на нафта.

Прочитајте и...  Бразил: Рекорден број на новозразени со Ковид-19, повеќе починати од Шпанија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека неговата земја е подготвена да го намали дневното производството на нафта само доколку и другите земји,вклучувајќи ги и САД, го сторат истото.

Претходниот договор во рамки на ОПЕК заврши на 31 март, но Русија и Саудиска Арабија не се договорија за неговото продолжување.

Прочитај повеќе

Млад жител на Длечево затворен во домот поради неисправниот лифт, му помагаат соседите (ФОТО)

Слободен печат

Неколку илјади војници мобилизирани во САД по насилните протести (ВИДЕО)

Слободен печат

Со асистенција на МВР ќе се прават епидемиолошки анкети на семејството каде имаше починат со ковид-19 кој не беше закопан по протокол

Слободен печат

ВО ЖИВО: Ќе успее ли овој пат лансирањето на ракетата „Фалкон 9″ на „СпејсИкс“?!

Слободен печат

Маки во Лабуништa: Не сакаме да се тестираме за Ковид 19, зашто се плашиме дека ќе завршиме на респиратор!

Искршени прозорците на зградата на Си-ен-ен, демонстрантите сакаа да влезат во телевизијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уредба за ваучери во вонредна состојба за поддршка на домашниот туризам

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Лажната нормалност на Заев и Спасовски блесна со нови 35 заразени и 5 починати

Слободен печат

Протокол за градинките: Во групите дозволено до 15 деца, дезинфекција на секои 2 часа

Слободен печат

Во Дебар 45-ти ден нема новозаразени со КОВИД-19

Слободен печат

Чулев: Кривична за скопјанец кој на Фејсбук ширел говор на омраза кон Ромите

Слободен печат

Спасовски: Новата вонредна состојба е заради рестартирањето на економијата (ВИДЕО)

Слободен печат