Постигнат договор помеѓу ЈП ПОЦ, Општина Центар, Скопски пазар и пазарџиите од Зелен пазар

Од Општина Центар велат дека во координација со пазарна инспекција ќе ја преземат одговорноста за дивите пазарџии на паркиралиштето кај „Аутомакедонија”.

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и директорот на ЈП Паркинзи на Општина Центар, Васко Кичевски, остварија средба со директорот на Скопски пазар АД Скопје, Младен Дамев и претставници на пазарџиите од „Зелен Пазар” со цел да се надминат проблемите на паркиралиштето „Аутомакедонија”.

На средбата, како што соопшти Општина Центар, биле разгледани доставените барања од страна на пазарџиите, а се разговарало за нови ефикасни решенија кои се во интерес и на жителите и на трговците од „Зелен Пазар” и притоа бил постигнат договор кој ќе го реши проблемот на ова паркиралиште.

– ЈП Паркинзи на Општина Центар, во месец март ќе го уреди „дивиот паркинг” позади „Зелен Пазар” кој моментално е во хаотична состојба и не е функционален ниту за жителите ниту за корисниците на услугите на Скопски пазар. На ова неуредено паркиралиште ЈП ПОЦ ќе постави нов систем за контрола на влезно-излезни рампи, односно, едниот дел ќе биде наменет за товарните возила на пазарџиите, а останатиот дел ќе биде резидентен паркинг за жителите од ул. „11 Октомври” и бул. „Кочо Рацин”. Со отворање на ова паркиралиште, паркиралиштето „Аутомакедонија” целосно ќе се ослободи од товарните возила и ќе им овозможи на жителите брз и лесен пристап до нивните домови, се наведува во соопштението.

Прочитајте и...  Косово со најголем број на заразени во еден ден: Нови 195 случаи на коронавирус

Од Општина Центар велат дека во координација со пазарна инспекција ќе ја преземат одговорноста за дивите пазарџии на паркиралиштето кај „Аутомакедонија”.

Прочитај повеќе

Економијата во ЕУ ќе доживее најтежок пад по Втората светска војна

Слободен печат

Манчевски: Се подобрува примената на системот на заслуги при вработување и унапредување на административните службеници

Слободен печат

Ципрас цитирајќи ги Конески и Мартиновски порача: Прогресивно поглавје може да продолжи само со Заев на чело на идната влада во земјава (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ

Во јуни граѓаните одвојувале повеќе пари за храна

Слободен печат

Температурите во Сибир во јуни се зголемени за 10 степени во споредба со претходните години

Слободен печат

Зибери: Во Владата на ДУИ министрите ќе депонираат оставки на денот на нивниот избор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Николовски: Гласајте за концептот кој обезбедува повеќе пари вашите буџети

Слободен печат

Спасовски во обиколка на Турбето „Крал К’зи”: Бошњачката заедница е дел од мозаикот на нашето мултикултурно општество

Слободен печат

Силјановска Давкова: Се обврзуваме на поддршка на македонските лингвисти и зачувување на македонскиот јазик

Слободен печат

ДКСК прифати еден приговор од ВМРО-ДПМНЕ и коалиција за утврдување одговорност на Филипче

Слободен печат

Италијанскиот регион Венето со нови мерки: 1.000 евра казна и затвор за криење на симптоми на коронавирус

Слободен печат

Шеќеринска: Автопатот Кичево – Охрид комплетно функционален до крајот на 2021 година

Слободен печат