2 C
Скопје

Поставено ново ЛЕД енергетски ефикасно улично осветлување во Дебар Маало

Во населбата Дебар Маало, на улиците „Коле Неделковски”, „8 Март” и „Наум Наумовски Борче” отстранети се бандерите кои го попречуваа движењето и поставени се нови ЛЕД светилки, кои значително ќе ги намалат трошоците за електрична енергија, соопштија од Општина Центар.

Од Општината наведоа дека откако кабловските оператори ги симнале каблите од бандерите под земја на тие улици вклучително и на „Орце Николов”, како дел од последните подготовки за првата фаза на реконструкцијата на улицата, дрвените бандери се отстранети, јавниот простор е ослободен за движење и поставено е  ново улично осветлување.

– Општина Центар продолжува со замена на старото и дотраено улично осветлување, како и поставување на нови улични светилки на улиците на територија на општината. Со поставувањето на новото енергетски ефикасно и еколошко ЛЕД осветлување, Општина Центар презема уште еден чекор кон креирање на подобри услови за живот во современа и урбана општина, истакнаа од Општината.

Прочитајте и...  Пендаровски домаќин на амбасадорот на Катар: Продлабочување на соработката и олеснување на визниот режим

Поврзани вести

Белгија бара забрана за несуштинските патувања на ниво на цела ЕУ

Слободен печат

Општина Аеродром ја презентира платформата за практикување на европски стандарди

Слободен печат

Занаетчиите со барање: Да бидеме опфатени со петтиот пакет антикризни мерки

Слободен печат

Мицкоски: Толку се неспособни што и подарени вакцини не може да ги применат

Слободен печат

Коронавирусот одзеде повеќе животи во САД отколку Втората светска војна

Илинка Иљоска

„Направивме г*мнарија, убивме човек“ – Фетаи побара казна доживотен затвор за обвинетите од „Монструм“

Горан Наумовски

Остави Коментар