7 C
Скопје

Поставени заштитни столпчиња и огради за поголема безбедност на пешаците во Лисиче

Заштитни столпчиња и огради се поставуваат на различни локации во населбата Лисиче, каде, како што информираат од Општина Аеродром, редовно има поголема фреквенцијата на пешаци и возила.

Вакви сообраќајни решенија досега се поставени на тротоарите што се во непосредна близина на трговскиот центар во Лисиче, пред влезот и по должина на тротоарот покрај детската градинка „Буба Мара”, како и пред влезот на основното училиште „Димитар Македонски”.

Според градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, безбедноста во сообраќајот е еден од приоритетите на општината.

– Постојано работиме на подобрување на сообраќајната сигнализација и нејзино редовно одржување. Пред сите училишта поставивме хоризонтална и вертикална сигнализација за што поголема безбедност на нашите ученици. Исто така, секаде каде што постои можност поставуваме столпчиња и огради за да го спречиме непрописното паркирање или минување на возилата, кои со тоа за жал ја нарушуваат безбедноста во сообраќајот. Истовремено се грижиме и за велосипедистите, кои особено во летниот период се активни учесници во сообраќајот и имаат свои патеки по кои можат непречено да се движат, рече Златко Марин, се вели во соопштението од Општина Аеродром.

Прочитајте и...  Џафери на вонредна средба со координаторите на пратеничките групи

Од Општината Аеродром, исто така, информираат дека во текот на овој месец ќе се реконструираат тротоарите околу трговскиот центар во населбата Лисиче, како и на други локации низ општината.

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар